Meet the Alumnae Board Members

Executive Committee

Maria Burnham

Maria
Stanek Burnham ’01
President

Sauk Rapids High School 

Jen Kocourek

Jen
Kocourek ’92

President-Elect

Patterson Dental

Angela Kircher Heart

Angela
Kircher Heart '90

Secretary, Special Projects

Heart Law, LLC

JoBeth Ranfranz

JoBeth
Pike Ranfranz ’80
Volunteer Manager,
Board Development Chair

General Mills Corporation

Lori Lowe Hume

Lori
Lowe Hume ’82

Volunteer Manager,
Board Development
Chair Elect

Hume Consulting, LLC

Rochelle Taus Dumdie

Rochelle
Taus Dumdie ’13 
Alumnae Connections Chair

Be The Match

Taylor Leuthard 

Taylor
Leuthard ’16 
Alumnae Connections
Chair Elect

U.S. Bank

Jill Dykstra Sweiven

Jill
Dykstra Sweiven ’86
Alumnae Development Chair 

Tracy Butler Pederson

Tracy
Butler Pederson ’86  
Alumna-in-Training Chair

Blue Cross and Blue Shield of
Minnesota

Kellie Siembieda

Kellie
Siembieda-Bachmeier ’14 
Alumna-in-Training Chair Elect

Optum Health

Susan Baxter

Susan
Baxter
’85
Resource Development Chair

LIM College

Breanna Gates

Breanna
Gates Kuck 19
Resource Development
Chair Elect

Gallagher

Jen Mawson

Jen
Mawson ’97 
Chapters Committee Chair

Becka Gross

Becka
Gross Clobes ’12 
Chapters Committee
Chair Elect

Anderson Center

Board Development Committee

JoBeth Ranfranz

JoBeth
Pike Ranfranz ’80
Volunteer Manager,
Board Development Chair

General Mills Corporation

Lori Lowe Hume

Lori
Lowe Hume ’82

Volunteer Manager,
Board Development
Chair Elect

Hume Consulting, LLC

Jen Kocourek

Jen
Kocourek ’92

President-Elect

Patterson Dental

Alumnae Connections Committee

Rochelle Taus Dumdie

Rochelle
Taus Dumdie ’13
Chair

Be The Match

Taylor Leuthard

Taylor
Leuthard ’16 
Chair Elect

U.S. Bank

Emliy Gasperlin

Emily
Gasperlin ’13

University of Minnesota

Sigrid Hutcheson

Sigrid
Hutcheson ’59

Alex Savre

Alex
Savre ’18

Advanced Imaging Solutions

Lizzy Hansen

Lizzy
Hansen ’15

Epic Systems

Allison Ware

Allison
Ware ’19

Star Tribune

Maria
Gathje '14

Our Lady of Grace
Catholic School

Julie
Mayers Benson '90

Lakewood Health System

  

Diamond
Rover '20

Target Corp.

 

Alumnae Development Committee

Jill Dykstra Sweiven

Jill
Dykstra Sweiven ’86
Chair

 

Allie
Plunkett ’12

Henson & Efron, P.A.

Liz Lawyer Tomten

Liz
Lawyer Tomten ’82

Stillwater Middle School

Joyce Overman Dube

Joyce
Overman Dube ’79

Nicole Koonce

Nicole
Koonce ’16

Hiway Federal Credit Union

Elizabeth Riesdorf

Elizabeth
Reisdorf ’06

Allina Health

Bree Allen

Bree
Auringer Allen ’10


Carver County Public Health

Lisa Murphy

Lisa
Murphy ’90


Sisters of St. Joseph
of Carondelet

Maria Willkom Machemehl

Maria
Willkom
Machemehl ’11

Park Nicollet

Kelly
Murray '99

Padilla

Renotta
Baxter Stainbrook '77

Retired Psychiatric Nurse

Mary
Cavanagh '83

University of Minnesota
Foundation

Alumna-in-Training Committee

Tracy Butler Pederson

Tracy
Butler Pederson ’86  
Alumna-in-Training Chair

Blue Cross and Blue Shield of
Minnesota

Kellie Siembieda

Kellie
Siembieda-Bachmeier ’14 
Alumna-in-Training Chair Elect

Optum Health

Brenda
Thurmes '90  

Thomson Reuters

Heidi
Golliet Colburn '10

Casey
Klinker Olijnek '17 

Blattner Energy

Jill
Kraemer Johnson '13  

Cura Hospitality

Tracy
Meyer '87  

Homemaker

Megan
Brennan Wedl '92 

CorVel Corporation

Resource Development Committee

Susan Baxter

Susan
Baxter ’85
Resource Development Chair

LIM College

Breanna Gates

Breanna
Gates Kuck 19 

Resource Development
Chair Elect

Gallagher

Jenny
Kunkel '13


Ally Financial

Chapters Committee Leadership

Jen Mawson

Jen
Mawson ’97 
Chapters Committee Chair

Becka Gross

Becka
Gross Clobes ’12 
Chapters Committee
Chair Elect

Anderson Center

Suzanne
Otte Allen '91  


Edgewood College