Skip to content
Academics

The list: Phi Beta Kappa inductees for 2022

Here is a list of the 2022 inductees into the Theta Chapter of Phi Beta Kappa at the College of Saint Benedict and Saint John’s University, listed alphabetically by class:

2022 Seniors

  • Braden E. Altena – St. Cloud, Minnesota, Environmental Studies
  • Madelyn G. Anderson – Cambridge, Minnesota, Hispanic Studies
  • Elise M. Backer – Lakeville, Minnesota, European Studies and History
  • Rachel E. Barta – Prior Lake, Minnesota, Biology
  • Jenna L. Benson – Minnetonka, Minnesota, Environmental Studies
  • Julia F. Buntrock – Rochester, Minnesota, Biology
  • John E. Cerritelli – Bethesda, Maryland, Chemistry and Philosophy
  • Adeline I. Fischer – Victoria, Minnesota, Political Science
  • Matthew R. Gish – Bemidji, Minnesota, Biochemistry
  • Abigail E. Goff – Spokane, Washington, Psychology
  • Gillian M. Greenberg – Elk River, Minnesota, Gender Studies
  • Faith M. Gronda – St. Paul, Minnesota, Biology and Peace Studies
  • Cassandra N. Gronning – Anchorage, Alaska, English and History
  • Grace E. Hillemeier – Byron, Minnesota, History and Social Science
  • Sara L. Holmes – Rochester, Minnesota, Mathematics
  • Emily R. Imm – St. Paul, Minnesota, Biochemistry and Hispanic Studies
  • Abigail G. Jacobs – Maple Grove, Minnesota, Biochemistry
  • Abigail M. Kaluza – Cold Spring, Minnesota, Biochemistry
  • Sara C. Kelly – Cold Spring, Minnesota, Biology
  • Katherine E. Kistler – Bloomington, Minnesota, Biology
  • Noah M. Knapp – Aberdeen, South Dakota, English
  • Connor S. Kockler – Sauk Rapids, Minnesota, Political Science
  • Maxwell B. Krause – Downers Grove, Illinois, Hispanic Studies and Political Science
  • Isaac J. Kubalak – Fargo, North Dakota, Integrative Science
  • Gabriella L. Lott – Duluth, Minnesota, Biochemistry
  • Elena M. Lozano – Woodbury, Minnesota, Biology and Environmental Studies
  • Margaret A. Mahota – Minnetrista, Minnesota, Psychology
  • Lizbet B. Martinez-Port – Minneapolis, Minnesota, Hispanic Studies and Political Science
  • Katherine J. Mendel – Minneapolis, Minnesota, Computer Science and Mathematics
  • My T. Nguyen – Giảng Võ, Vietnam, Chemistry and Computer Science
  • Clara M. Noack – Northfield, Minnesota, Mathematics
  • Kayla G. O’Leary – Glen Allen, Virginia, English and History
  • Kori Pekarek – Minneapolis, Minnesota, Sociology
  • Teresa A. Renier – Minneapolis, Minnesota, Economics
  • Andrew P. Reynhout – Maplewood, Minnesota, Economics and Hispanic Studies
  • Brennan E. Rosenthal – Albertville, Minnesota, Biochemistry
  • Katherine R. Schiltz – Minnetonka, Minnesota, English and Hispanic Studies
  • Brigid M. Smith – River Falls, Wisconsin, Political Science
  • Hanna R. Sobhani – Burnsville, Minnesota, Political Science
  • Madeline M. Stringer – Fergus Falls, Minnesota, Computer Science
  • Jadrian H. Thompson – Glenwood, Minnesota, Integrative Science
  • Max H. Varela – Ketchikan, Alaska, Philosophy
  • Fabian Venegas-Ramos – Immokalee, Florida, Gender Studies and Sociology
  • Claire M. Westby – Lake Elmo, Minnesota, Biology
  • Xiaohan Yan – Chengdu Sichuan, China, Political Science

2022 Juniors

  • Maria Bedford – St. Paul, Minnesota, Computer Science
  • Carly A. Borre – Bloomingdale, Illinois, Psychology and Hispanic Studies
  • Jack M. Doyle – Asbury, Iowa, English and Economics
  • Katherine M. Fenske – Shoreview, Minnesota, Integrative Science
  • Jack M. Grabinski – Sauk Rapids, Minnesota, Biology and Environmental Studies
  • Alexa A. Hennen – St. Cloud, Minnesota, Computer Science
  • Stephanie R. Holmgren – Champlin, Minnesota, Biology
  • Julia M. Krystofiak – Mounds View, Minnesota, Political Science
  • Mary E. Ludwig – Delano, Minnesota, Biochemistry
  • Kathleen R. Paal – St. Paul, Minnesota, Sociology
  • Sydney J. Walker – Watertown, South Dakota, Political Science